
Revisjonshistorikk
- 4 revisjoner
- Sist oppdatert 27.06.2013 09:14
Arcturus
Svartmetallband fra Oslo. Arcturus var til å begynne med mest å regne som et prosjekt, men med årene ønsket de å fremstå som et band. Bandet ble startet av vokalist Garm (Kristoffer Rygg, Ulver), trommeslager Hellhammer (Jan Axel Blomberg, Mayhem), keyboardist Steinar 'Sverd' Johansen, bassist Dag Gravem og gitarist Carl A. Tiedemann. Sistnevnte ble etter hvert byttet ut med Knut Valle. Arcturus ble raskt et kultband med sitt mystiske svartmetallaktige sound. Bandet fikk også et hemmelighetsfullt image ved.. Les mer..
Svartmetallband fra Oslo. Arcturus var til å begynne med mest å regne som et prosjekt, men med årene ønsket de å fremstå som et band.
Bandet ble startet av vokalist Garm (Kristoffer Rygg, Ulver), trommeslager Hellhammer (Jan Axel Blomberg, Mayhem), keyboardist Steinar 'Sverd' Johansen, bassist Dag Gravem og gitarist Carl A. Tiedemann. Sistnevnte ble etter hvert byttet ut med Knut Valle.
Arcturus ble raskt et kultband med sitt mystiske svartmetallaktige sound. Bandet fikk også et hemmelighetsfullt image ved at de aldri holdt konserter. I 2002 sluttet vokalist Garm å bruke dette navnet, og på platen The Sham Mirrors fremsto han under navnet Trickster G. Rex.
Kort etter utgivelsen av dette albumet valgte han å forlate bandet, fordi de øvrige medlemmene ønsket å satse mer som et band, og dette innebar at de ville holde konserter. Bandet hentet inn Øyvind Hægeland (Spiral Architect, Manitou) som ny vokalist.
I 2003 gjorde bandet en del konserter for første gang på flere år, og spilte blant annet på et par av Norges største metallfestivaler. På tampen av 2004 kom Simen Hestnæs (ICX Vortex fra Dimmu Borgir) inn som ny vokalist.
Arcturus ble oppløst i april 2007, men gjenoppsto på en amerikansk festival sommeren 2011 med besetningen ICS Vortex, Valle, Johnsen, Mingay og Hellhammer.
Medlemmer
Carl August Tidemann | Gitar (gjestemusiker) |
Dag Falang Gravem | Bass (tidligere medlem) |
Dorthe Dreier | Bratsj (gjesteartist på La Masquerade Infernale) |
Erik Olivier Lancelot | Fløyte (gjesteartist på La Masquerade Infernale) |
Hans Josef Groh | Cello (gjesteartist på La Masquerade Infernale) |
Hellhammer | Trommer (1987 - ) |
Hugh Stephen James Mingay | Bass (1995 – 2000, 2002 – 2007) |
Idun Felberg Valle | Kornett (gjesteartist på La Masquerade Infernale) |
Ihsahn | Vokal (gjesteartist på The Sham Mirrors) |
Knut Magne Valle | Gitar (1995 - ) |
Kristoffer Rygg | Vokal (1993 - 2003) |
Marius Vold | Bass, vokal (1987 - 1991) |
Mathias Eick | Horn (gjesteartist på The Sham Mirrors) |
Samoth | Gitar (1993 - 1995) |
Silje Wergeland | Vokal (gjesteartist på Sideshow Symphonies) |
Simen Hestnæs | Vokal (2005 - ) (også sessionmedlem i 1997) |
Steinar Johnsen | Keyboards (1987 - ) |
Svein Haugen | Bass (gjesteartist på La Masquerade Infernale) |
Tore Moren | Gitar (2003 - 2007) |
Vegard Johnsen | Fiolin (gjesteartist på La Masquerade Infernale) |
Øyvind Hægeland | Vokal (2003 - 2005) |